A világhálót böngészve akadtam Adrian Colegate Kindle Collections Manager néven futó alkalmazására (http://www.colegate.net/KindleCollectionManager/default.aspx). A program honlapján részletes, képekkel illusztrált leírást találtok a kezelésről és a fontosabb funkciókról, s csatlakozhattok a jelenleg béta stádiumban lévő alkalmazás (v0.4.1) tesztelőinek táborához. Mindezt figyelembe véve csak egy (nem túl) rövid „kedvcsinálóval” ajánlanék egy próbát. A telepítő fájlokat tartalmazó archívum (KindleCollectionManager_v0.4.1.zip – 441.97 kB) letöltését és kibontását követően a telepítés gyors és fájdalommentes. A program egy Kindle Collection Manager nevű könyvtárat hoz létre a Start menüben, ezen belül találjuk a program elindítását, illetve eltávolítását szolgáló parancsikonokat. FONTOS: A programot kizárólag akkor tudjuk elindítani, ha a Kindle-t már csatlakoztattuk a számítógéphez. További alapfeltétel még, hogy az olvasónk regisztrálva legyen, hiszen kizárólag ebben az esetben működik a Collections funkció.
Indításkor a program a bal és jobb oldali ablakokban kilistázza a gépen található, általa felismert és kezelt formátumú dokumentumokat (pdf, mobi, txt, prc, azw, azw1 és tpz), illetve az általunk már korábban létrehozott kollekciókat. A menü felettébb egyszerű, lehetőségként az egy korábbi állapothoz történő visszalépést, az általunk elvégzett változtatások rögzítését (amihez a Kindle újraindítása szükséges), illetve a Kindle számítógépről történő szabályszerű leválasztását és a programból történő kilépést kínálja. Az „Opciók” menüpont alatt elvégezhetünk pár apróbb kényelmi beállítást: Amint az látható, a program egyértelműen, apró overlay ikonok (sárga kulcs) használatával különíti el egymástól elektronikus könyvtárunk DRM-védettségű, illetve public domain részét. Az új kollekciók létrehozásához, meglévők átnevezéséhez és törléséhez a jobb oldali ablaktábla és a jobb oldali egérgomb szükségeltetik. Sajnos az általam képernyőmentésre használt alkalmazás nem tudja rögzíteni a jobb oldali egérgombra felugró menüket, de szerintem mindenki el tud képzelni egy Windows-stílusú „New Collection (Ins) – Rename (F2) – Delete (Del)” párbeszédablakot. Az állományok mozgatása a Windows-ból jól ismert „drag & drop” funkcióval történik: a bal oldali, az olvasón lévő állományokat kilistázó ablaktáblából egyszerűen áthúzzuk a kívánt állományt a megfelelő gyűjteménybe az alkalmazás jobb oldali ablaktábláján. Rengeteg időt és energiát spórolunk meg ahhoz képest, hogy mindez mennyi időbe telne magán az olvasón! Itt szeretnék röviden kitérni a program számomra talán legszimpatikusabb vonására. Mivel – saját magam számára is megmagyarázhatatlan módon – irtózom frissen beszerzett olvasóm megbuherálásának lehetőségétől, idáig kénytelen voltam alternatív megoldással élni a magyar ékezetes karakterek használata helyett: Rejtő Jenő műveit tartalmazó kollekcióm a csak részben korrekt „P. Howard” néven futott, Gárdonyi és Mikszáth pedig a „Hungarian Authors” kollekcióban kapott helyet. E program használatával nem jelent gondot a magyar szerzők pontos megjelenítése sem. Addicionális előny, hogy bumfordi ujjaimmal nem kell a Kindle apró gombjaival szenvednem, számítógépem klaviatúráján elvégezhetek minden gépelési feladatot. Szeretném felhívni a figyelmet arra (külön hangsúlyoznám!), hogy egyelőre béta-stádiumban lévő alkalmazásról van szó. Jó néhány olyan problémával találkoztam, amely belefér a „gyermekbetegség” kategóriába. Ezeknek egy része a lenti illusztráción is jól látható:Összességében csak ajánlani tudom ezt a programot, a hibáitól függetlenül. Megítélésem szerint a végleges változat egy nagyon könnyen kezelhető, hasznos segédeszköz lesz, melynek érdemes ott lennie minden Kindle-tulajdonos PC-jén! A fenti leírás Maczylaczy munkája, külön köszönjük szíves közreműködését!
Egy ideje már használom a programot, és csak ajánlani tudom. Egy érdekesség ezzel kapcsolatban. A Kindle megvásárlása után egy ideig nem csatlakoztam Wifi-vel az Amazon-hoz, ezért nem is tudtam gyűjteményeket létrehozni (a menüpont tíltott volt). Próbáltam alternatív megoldás találni, és keresgélés közben akadtam erre a programra. Ezzel sikerült is létrehozni a saját gyűjteményemet. Ez szépen működött egészen addig, amíg nem csatlakoztam az Amazon szerveréhez. Akkor ugyanis eltűntek a gyűjteményeim, a szerver letörölte.
Azert, mert tudni kéne, hogyan működik:-) Megpróbálom leirni majd, jó? ő teljesen jól csinalta, a saját szempontjából, ugyanis azt nem tudhatta, hogy Te nem csatlakoztal hozza addig, es nem szinkronizálgattál vele…
hogy kell újraindítani a gépet, hogy frissüljenek a kollekciók? (micsoda hülye név ez, ezek címkék, nem???)
A mezei user-ek számára ezek Gyűjtemények, nekik nem kell látni, hogy ezek hogyan működnek valójában. A címkék még kevésbé lennének érthetőek.:-)
visszavontam, megtaláltam 🙂
Meg lehet oldani valahogyan, hogy a program által létrehozott kollekciókba helyezett könyvek a Kindle-n a kollekción belül betűrendes sorrendben jelenjenek meg?
Be kell lépni az adott Gyűjteménybe, aztán Felfelé gomb, és ott látszik a rendezés szempontja. Ha Title (cím szerint) vagy Author (szerző szerint) beállítást választod, már kész is vagy.
Nagyon köszönöm! 🙂
Vajon miért van az, hogy a Collection manager néhány alkalommal hibátlanul működött, az utóbbi időben viszont – bár pc képernyőn úgy látszik behelyezi a megadott kollekcióba a kiválasztott ebookokat – a Kindle-n mégsem történik semmi változás, restart után sem láthatóak a könyvek a kijelölt kollekcióban. Másnál nincsen ilyen rendellenes működés?
SZia!
Egyszerűbb lenne közvetlenül a szerzőtől kérdezni:-) Küldöm Neki, jó?
Jó Kindlézést!
Elnézést, elnéztem, ez nem a mi programunk. Igy várjuk a megoldási javaslatokat azoktól, akik esetleg már találkoztak a hibával.
Nagytudású kollégám azt mondja, a Calibre-vel akad össze a dolog. Megoldás: használd a nálunk található programot, vagy meg kell várni a frissítést.
Én is feltettem a programot, ám furcsa a helyzet. A PC-n megcsinálom a gyűjteméneket, de amikor leválasztom a Kindle-t és újraindítom, csak a gyűjtemények címe jelenik meg – nincs bennük semmi… Mi lehet a baj?
Lehet, hogy triviális a kérdés, vajon a PC-n a könyveket belemásoltad? 🙂
Bocsánat, még valami.
azt olvasom fentebb:
“Nagytudású kollégám azt mondja, a Calibre-vel akad össze a dolog. Megoldás: használd a nálunk található programot, vagy meg kell várni a frissítést.”
Mi ez a “nálunk található program”. Én a szerző oldaláról töltöttem le (colegate), mi másról lehet szó? …..
Elnézést, figyelmetlen voltam (de Te is:-P ) Én azt hittem, hogy a Kindlevarázs korábbi posztjában bemutatott, magyar szerző által írt programot kérdezed. (Keress vissza, ott van az archívumban, az jól működik). Az ebben a posztban bemutatott program (ahogy fentebb olvashattad, és Te is idézted), nem megy a Calibre-vel, de nem tudom pontosan az okot, mert én egyiket sem használom.
Javaslatom tehát: http://kindlevarazs.wordpress.com/2011/03/02/gyujtemenykezeles-meg-konnyebben-koll3ctions/
Hogy érted, hogy belemásoltam? A Calibre-ral konvertáltam, majd természetesen felmásoltam, ott van mind, csak épp nem a gyűjteményben.
Egyébként ha jól tudom, a bal oldalon azokat a könyveket mutatja, amik a Kindle-n vannak, tehát tévedésről sem lehet szó. Vagy nem erre gondolsz?
Bocsánat:
hogy értendő, hogy a Calibre-val akad össze. Maga a tény baj, hogy a Calibre telepítve van, vagy az, hogy az azzal konvertált könyveket akarom gyűjteménybe rendezni? Ugyanis olyan könyveket sem jelenít meg az ebben létrehozott gyűjteményben, amiket az Amazonnal konvertáltattam…
Én most fogom kipróbálni a programot. Eddig a multiplatform Kindelabra appsot használtam erre.
Letölthető itt:
Windowson és Linuxon tuti megy.
http://www.richardpeng.com/projects/kindelabra/
A postnak köszönhetően kipróbáltam ezt a programot az új Kindle-ömön, és hát nagyon jó!!!! Mennyire megkönnyíti a rendszerezést:)