Gyűjteménykezelés még könnyebben – Koll3ctions!

Sok könyv esetén komoly kihívás lehet egy-egy könyv megtalálása, ha nem használjuk a kvázi-mappaként funkcionáló Gyűjteményeket. Mivel azonban ezek nem azonosak a számítógépen már megszokott és jól ismert mappákkal, elég nagy kihívás lehet ezek hatékony kialakítása. Ehhez nyújt segítséget Erwinke új programja, amely a Koll3ctions nevet viseli. Adjuk át a szót a szerzőnek, hadd mutassa be saját művét! A Koll3ctions program célja, hogy az előre elkészített könyvtárszerkezet alapján automatikusan hozza létre a collection-okat a Kindle-n. (Egyelőre csak a Windowsos verzió készült el.) Mit tud a program: – Az előre kialakított könyvtárszerkezetből létrehozza a Gyűjteményeket automatikusan, a következők alapján: a mappa neve lesz a Gyűjtemény (collection) neve, a tartalma pedig hozzárendelődik az adott Gyűjteményhez (collection-höz). – Az azonos nevű mappák tartalma azonos collectionbe kerülnek. – Képes többszintű könyvtárszerkezet támogatására. – A Pictures és az Audible mappa átvizsgálása/szkennelése. – A program jelenleg a következő formátumokat támogatja: azw, azw1, txt, mobi, prc, pdf, zip, cbz, aa, aax, mp3 – A program biztonsági mentést készít az aktuális collections.json fájlról (ez tárolja a Kindle-n a Gyűjteményeinket. – A csatlakoztatott Kindle-t automatikusan megkeresi/felismeri. – A mappák nevéből az ékezetek nem kerülnek át a kollekciók nevébe, helyette annak ékezettelenített/ “angolosított” változatai jelennek meg. (Pl: é -> e, ű -> u, stb…) – A documents mappa gyökerében található fájlok nem kerülnek be egyik collection-be sem, ahogy a beépített szótárak és a köszönőlevél sem. – Parancssorból vezérelhető (magyar help: Koll3ctions.bat -help -lang hu) Lássunk két példát a program használatához! 1. Ha az alábbi könyvtárszerkezettel rendelkezel: documents/Neil Gaiman/Terry Pratchet/Gaiman, Pratchet – Elveszett próféciák.mobi akkor ebből az alábbi collection-ök jönnek létre: — Neil Gaiman: Gaiman, Pratchet – Elveszett próféciák.mobi — Terry Pratchet: Gaiman, Pratchet – Elveszett próféciák.mobi

Példa a program használatára

Másik példa: documents/eng/Steinbeck/Of Mice and Men.mobi documents/hun/Steinbeck/Egerek és emberek.mobi Ebből ezt generálja: — eng: Of Mice and Men — hun: Egerek és emberek — Steinbeck: Of Mice and Men Egerek és emberek A program használata meglehetősen egyszerű, lássuk lépésről lépésre: 1. Csatlakoztasd a Kindle-t a PCdhez. 2. Másoljuk át a könyveinket/file-jainkat a kívánt mappaszerkezettel a Kindle document mappájába. 3. Futtassuk a PC-n a Koll3ctions.bat inditófile-lal a programot. 4. A futtatás befejezése (és a Gyűjtemények létrehozása) után indítsuk újra a Kindle-t. (Nyomd meg a HOME gombot, nyomd meg a MENU gombot és válaszd a ‘Settings’ menüpontot, majd nyomd meg ismét a MENU gombot és válaszd a ‘Restart’ menüpontot.) Újraindulás után a Gyűjtemények rendelkezésünkre állnak. A program elérhető itt: http://sourceforge.net/projects/koll3ctions/files/ A futtatásához Java 6 Runtime telepítése szükséges, ami ingyenesen letölthető innen: http://www.java.com/getjava/ A programmal kapcsolatos vélemények, javaslatok, ötletekek, szidalmak és anyázások ide jöhetnek: janos.fogas (kukac) gmail (pont) com Erwinkenek köszönjük, Jó Kindlezést!!

Kategória: Kezelés | A közvetlen link.

Gyűjteménykezelés még könnyebben – Koll3ctions! bejegyzéshez 29 hozzászólás

  1. kelekkem szerint:

    Kösziiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!

  2. bbandi86 szerint:

    El kezdtem levelezni Erwinkével, és kicsit kiegészítettem a programot, így már linuxon is fut (az 1.2-es), és OS X-en is kellene neki. Annyi a különbség, hogy Koll3ctions.bat helyett ./Koll3ctions.sh-t kell futtatni.

  3. Visszajelzés: Kis hírek a nagyvilágból | élet és könyvtár

  4. maczylaczy szerint:

    Házigazdánk javaslatára csatolom ide annak az alkalmazásnak az elérhetőségét, amit ma találtam a neten (nekem újdonság volt):
    http://www.colegate.net/KindleCollectionManager/default.aspx
    Még béta stádiumban van, s helyenként ez érződik is (nem látja például a különböző kollekciókban lévő sample fájlokat), de összességében nagyon intuitív és könnyen kezelhető. Számomra, aki idegenkedem attól, hogy a magyar ékezetes betűk érdekében megbuheráljam a szerkezetet, külön öröm, hogy így minden probléma nélkül létrehozhattam a ‘Rejtő Jenő’ kollekciót az eddig használt, s csak részben korrekt ‘P. Howard’ helyett 🙂 A másik addicionális öröm, hogy a hatalmas ujjaimmal nem kell a Kindle apró gombjaival babrálnom, normál klaviatúrán gépelhetek be mindent. És még egy dolog: így nem tart hetekig, mire 15-20 újonnan felvitt könyvet szétszortírozgatok – csodálatosan működik a “drag & drop”. Szerintem megér egy próbát, ha valaki jobban kedveli a grafikus felhasználói felületeket. Egyetlen hátulütője a programnak az, hogy újra kell indítani a kütyüt, hogy a változások megjelenjenek rajta.

    • kindlevarazs szerint:

      Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet rá!
      Egyetlen apró megjegyzés:
      >Egyetlen hátulütője a programnak az, hogy újra kell indítani a kütyüt, hogy a >változások megjelenjenek rajta.

      Ez nem a program hátulütője, hanem a Kindle Collection-kezeléséé. Az adott file-t csak úgy frissíti/írja ténylegesen, ha újraindul.

  5. muzsi19 szerint:

    szia!
    sikerült regisztrálni végre, és mellesleg a kindle is megérkezett 🙂 (korábban levélben írtam)
    ennél a könyvtárasdinál máris elakadtam. a calibre maga is csinál mindenféle könyvtárakat, a logikáját nem értem igazán… és eg ykönyvnél több file is van! most akkor mit is kell másolni???

    • kindlevarazs szerint:

      Kedves Muzsi!

      A Kindlehez gratulalok!
      Nem értem pontosan a kérdésedet. A Calibre hogy jön ide? Ha Collection-öket akarsz, használd ezt a programot, vagy használj másikat, de nem szerencsés keverni őket, különösen, ha nem érted a logikáját. Mivel én nem használok Calibre-t, egyelőre el sem tudom magyarázni. Hátha az olvasóink közül valaki tudja a választ?! A kérdést azért pontosítanád? Köszi!

  6. gatomail1 szerint:

    Szia! Én sem igazán értem a Koll3ction logikát, miért jó, hogy egy könyvet 2-3 helyre is becimkézek? Számomra az a lényeg, hogy egy könyvet minél hamarabb megtaláljak. Lehet, hogy én vagyok a buta, de ezt a mappaszerkezet kalakítást a program futtatása előtt hol kell megcsinálni, A PC-n vagy a Kindle-n? Mert ez a leírásból nem derült ki számomra!
    Köszi!

    • kindlevarazs szerint:

      SZia!

      2. pont: “Másoljuk át a könyveket a kívánt mappaszerkezettel a Kindle-re.” Vagyis akár a PC-n megcsináhatod, akár a Kindle-n, lényeg, hogy a kívánt mappaszerkezet álljon elő, és akkor kell futtatni a programot.

      Miért jó egy könyvet 2-3 címkével ellátni? Mert például történelmi, életrajzi és ifjúsági könyv egyszerre, ráadásul angolul. Így mindegyik gyűjteményben látni fogod, pedig csak egyszer van a Kindle-n.

  7. takatsa szerint:

    Csak gratulálni tudok, és megköszönni ezt a programot, amely nagyszerűen működik, és kb 2 másodperc alatt betette az 500 könyvemet a megfelelő gyűjteményekbe. Előzőleg próbálkoztam a collection manager-rel, és a Kindle collector nevű programmal, de teljesen megbízhatatlanok voltak, s a könyvek nagy részét nem helyezték be a kívánt gyűjteménybe. Egy apró kérdésem lenne: ha a későbbiekben használom a programot, és az új könyveket bemásolom a kindle-n kialakított mappákba, akkor a program újbóli futtatásakor az új könyveim bekerülnek-e a kívánt collection-ba anélkül, hogy a már rendezett könyveim bejegyzése a collectionban megduplázódna?
    Mégegyszer köszönöm a programot.:)

  8. takatsa szerint:

    Lenne egy további kérdésem a program használatával kapcsolatban:
    Ha már egyszer futtattam a programot egy mappákba szervezett, több száz könyvet tartalmazó rendszeren, és a program ki is alakította a kívánt collection-okat, akkor ha később a már a kindle-n meglévő mappákba bemásolok néhány új könyvet, és utána újrafuttatom a programot, akkor a kívánt eredményt érem-e el (tehát az új könyvek bekerülnek a mappa által meghatározott collection-ba)? És ilyenkor restart után a Kindle újra indexeli a több száz könyvemet, vagy pedig csak azt a néhányat, amelyet utólag csatoltam?

  9. kindlevarazs szerint:

    Szia!
    Köszönöm a kérdéseket!
    Az elsőre nem tudok kapásból válaszolni, továbbítottam a szerzőnek. A második: nem indexeli újra az összeset, csak az újakat. Ha nem akarod az indexelést, ki is lehet kapcsolni. Ha nem használod a kereső funkciót, akkor lényegében felesleges.
    Jó Kindlézést!

  10. takatsa szerint:

    Ki is lehet kapcsolni? És hogyan? Végül is nem tudom, hogy mennyire jó a kereső funkció, de egy kicsit idegesítő, hogy 500 könyv indexelését 1 nap alatt csinálja meg, s közben csaknem nullára szívja az akkumulátort. És ilyenkor magában az ebookban is keres, vagy csak a metadata-ban? Mert ha netán az egész ebookban, akkor ez egy elég fantasztikus opció.
    Amúgy az első kérdésre most már tudom a választ, és megosztom mindenkivel: nagyon klasszul működik ez a program, és az adatállománynak az új könyvekkel való bővítését is hibátlanul kezeli, nagy mennyiségű könyvvel tesztelve is. Szóval még egyszer köszönöm a programot, és mindenkinek ajánlom. 🙂

  11. takatsa szerint:

    Van egy kis problémám a Collections programmal, amit eddig gond nélkül, s nagy örömmel használtam. Letöltöttem apámnak egy csomó ingyenes német nyelvű könyvet az amazonról (azw formátum), majd Kindle document mappába létrehoztam egy Nemet_konyvek nevű almappát, s ráeresztettem Collection.bat-ot. Látszólag dolgozott a program, de restart után csak annyi történt, hogy létrehozta a Nemet_könyvek mappát, de 0 tartalommal. Többször próbálkoztam, de az eredmény (eredménytelenség) nem változott. Mivel lehet baja? Az azw kiterjesztéssel, a fájlnévben használt “-” (kötőjel) karakterrel, vagy valami mással? Észlelte már valaki ezt a problémát?

    Egy másik kérdésem is lenne, nem ebbe a topikba való, de azért felteszem: van-e valami trükk arra, hogy az olvasáskor használt online szótár ablakában megjelent igencsak apró karaktereket nagyobbá tegyük? (Azt tudom, hogy “bal nyíl” gombbal kattintva kinyílik a részletes keresés ablaka, de ennek az állandó használata babrás, mert back után a kurzor ismét az oldal tetejére kerül, tehát a kérdésem arra vonatkozna, hogy a szótár-ablak, goto ablak, rendszerüzenetek ablakának, stb. font nagysága valahol állítható-e?)

  12. takatsa szerint:

    Az új verzió tökéletesen működik az Amazonos német könyveken is. Köszönöm!!!

  13. slybywire szerint:

    Sziasztok!
    Olyan problémám van, hogy a kollekciók mellett a gyökérben egyesével is megjelenik az összes könyv, némelyik a kollekciók előtt.(lásd:http://kepfeltoltes.hu/view/110624/Kindle_collections_www.kepfeltoltes.hu_.jpg).Ez eléggé zavaró.Lehet ezen valahogy segíteni?
    (Egyébként a készülék még nem regisztrált)
    Előre is köszönöm.

  14. erwinke szerint:

    Megjelent 1.30 verzió. Topáz (tpz) file formátum támogatással!
    A legfrissebb verzió letölthető innen:
    http://sourceforge.net/projects/koll3ctions/files/

  15. erwinke szerint:

    Megjelent az 1.35-ös verzió!
    Újdonságok:
    – billentyűzet nélküli Kindle (Kindle 5-way controller) támogatása
    – ékezetes karakterek a kollekciók nevében
    Hibajavítások:
    – -k parancs javítása (most már megadható parancssorból a Kindle útvonala.)

    Letölthető a szokott helyről:
    http://sourceforge.net/projects/koll3ctions/files/

    Hamarosan elérhető lesz hozzá a grafikus interfész is!

Szólj hozzá!